Dojrzali sportowcy na start!

W Centrum Prasowym PAP w Warszawie oficjalnie zaprezentowano dziś projekt Warmia Mazury Senior Games 2014. Druga edycja międzynarodowych zawodów dla dojrzałych sportowców rozegrana zostanie między 28 a 31 sierpnia w siedmiu miastach województwa warmińsko-mazurskiego. Ambasadorem projektu został ponownie mistrz olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła. Hymn zawodów wykonuje lider grupy Perfect Grzegorz Markowski.

 

W zawodach uczestniczyć mogą zarówno byli profesjonaliści, jak i amatorzy. Jedynym warunkiem jest ukończenie 45-ciu lat (40-stu lat w sportach zespołowych). Zmagania odbywać się będą w 14 dyscyplinach sportowych i czterech rekreacyjnych. 

 

- Widzimy u dojrzałych osób coraz większą dbałość o zdrowy i aktywny tryb życia, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację już drugiej edycji zawodów Senior Games - mówi Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Stwarzamy naszym gościom profesjonalne warunki rywalizacji. Odpowiednia infrastruktura sportowa oraz doświadczenia w organizacji pierwszej edycji imprezy gwarantują, że nasi goście będą usatysfakcjonowani poziomem zawodów. Liczymy, że przyjadą do regionu ponownie, już jako turyści. Warmia Mazury Senior Games mają promować szeroko rozumiany zdrowy styl życia oraz aktywne spędzanie wolnego czasu, dlatego rywalizacji sportowej towarzyszyć będą także wydarzenia naukowe, kulturalne i rozrywkowe.

 

Podobnie jak w 2012 roku ambasadorem zawodów został mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu (1976) Jacek Wszoła. - Propozycję ponownego promowania Warmia Mazury Senior Games przyjąłem bez chwili wahania. Te zawody świetnie popularyzują uprawianie sportu w każdym wieku. Zresztą na Warmię i Mazury powracam zawsze z przyjemnością - mówi Wszoła.

 

W tegorocznej imprezie udział potwierdziło już wielu uczestników Warmia Mazury Senior Games 2012, sportowcy startujący w pierwszych europejskich Senior Games rozgrywanych w 2009 roku w Holandii, przedstawiciele Polonii amerykańskiej oraz zawodniczki i zawodnicy z całej Europy.

 

Podczas konferencji zabrzmiał także oficjalny hymn Warmia Mazury Senior Games 2014 w wykonaniu Grzegorza Markowskiego z zespołu Perfect. Zaprezentowany został także teledysk zawodów zrealizowany z udziałem pływaków, tenisistów, tenisistów stołowych, ciężarowców, siatkarzy oraz skoczków spadochronowych. Słowa i muzykę do utworu promującego zawody napisał Krzysztof ,,Dżawor” Jaworski z zespołu Harlem, który wspierał już warmińsko-mazurskie podczas kampanii ,,Mazury Cud Natury”, kiedy napisał i skomponował utwór pt. ,,Mazurski Cud”.

 

Oficjalny hymn Warmia Mazury Senior Games 2014 można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=YZlW4ckZSp4&feature=player_embedded

 

 

Dyscypliny sportowe oraz miasta, w których odbędą się zawody:

- siatkówka halowa, pływanie, brydż sportowy, skoki spadochronowe do celu - Olsztyn,

- tenis ziemny, żeglarstwo, siatkówka plażowa - Iława,

- piłka nożna, kajakarstwo - Ostróda,

- lekkoatletyka, tenis stołowy - Lidzbark Warmiński,

- badminton - Orneta,

- golf - Pasłęk,

- podnoszenie ciężarów - Nidzica.

 

Dyscypliny rekreacyjne:

- maraton pływacki - Lidzbark Warmiński,

- łucznictwo - Orneta,

- kolarstwo, Merida Mazovia MTB Marathon - Olsztyn,

- turniej siatkówki plażowej – Nidzica

 

Na zawody zapisać się można na stronie: www.seniorgames.pl. Rejestracja potrwa do 21 sierpnia.

 

Inicjatorem i organizatorem projektu jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, działający we współpracy z samorządami Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ostródy, Ornety, Pasłęka oraz Nidzicy. Zawody odbywają się pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Warmia Mazury Senior Games 2014 wspierają firmy VOLVO i Promedica24, a patronat medialny objęły: Polska Agencja Prasowa, Przegląd Sportowy, miesięcznik PRESS, TVP Olsztyn, Polskie Radio Olsztyn i Gazeta Olsztyńska.

 

 

Warmia Mazury Senior Games 2012

W pierwszej edycji Warmia Mazury Senior Games, która odbyła się we wrześniu 2012 roku, wystartowało łącznie blisko 1,5 tys. zawodników z 14 krajów. Reprezentanci Estonii, Holandii, Rosji, Niemiec, Litwy, Belgii, Kanady, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainy, Danii, Hiszpanii i Polski rywalizowali w 11 dyscyplinach sportowych i 3 rekreacyjnych. Siedmiodniowe zawody okazały się wielkim sukcesem organizacyjnym i cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów. Patronat honorowy nad imprezą

sprawował Prezydent RP Bronisław Komorowski, a w skład Komitetu Honorowego zawodów wchodzili Ministrowie Sportu i Turystyki, Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Historia zmagań seniorów

Historia zawodów dla seniorów rozpoczęła się w 1985 roku w St. Louis w Stanach Zjednoczonych, kiedy powstała Narodowa Organizacja Seniorów Olimpijczyków (National Senior Olympics Organization) i wspólnie z innymi organizatorami zawodów dla seniorów z 33 stanów USA zorganizowała w 1987 roku pierwsze Narodowe Zawody Seniorów Olimpijczyków. Zawody zakończyły się wielkim sukcesem - wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. sportowców. W 1990 roku organizatorzy zmienili nazwę na Narodową

Organizację Sportową Seniorów (U.S. National Senior Sports Organization). W Europie pierwsze zawody seniorskie odbyły się w 2009 roku w holenderskiej prowincji Zeeland. Zawodnicy rywalizowali wówczas w 17 dyscyplinach sportowych oraz 7 rekreacyjnych. W zawodach uczestniczyło ponad dwa tysiące sportowców-seniorów z 32 krajów.

Marcin Galibarczyk

Źródło: UMO

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz